Za dokonane czynności notariusz pobiera wynagrodzenie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, powiększone o należny podatek VAT, wynoszący aktualnie 23%. Do pobieranej taksy notarialnej jest zatem doliczany wskazany podatek VAT.
Taksa notarialna obowiązuje na terenie całego kraju, a rozporządzenie reguluje maksymalną kwotę należną za wykonanie czynności notarialnej. Jej wysokość uzależniona jest od wartości przedmiotu czynności notarialnej, a sposób jej naliczania jest procentowy albo kwotowy.
Poza wynagrodzeniem notariusz pobiera także podatki i opłaty sądowe.
Notariusz w trakcie wykonywania czynności prawnych jest zobowiązany pobrać, a następnie odprowadzić podatek na rzecz Skarbu Państwa oraz samorządów. Mowa tutaj o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn.
Notariusz jest zobowiązany pobrać również opłatę sądową w przypadku dokonywania wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej w sytuacji gdy akt notarialny zawiera wniosek z informacją że podlega on opłacie sądowej. Notariusz pobiera od wnioskodawcy wysokość obliczonej opłaty sądowej, a następnie w ustawowym terminie przekazuje ją na odpowiedni rachunek bankowy wydziału ksiąg wieczystych sądu.
W celu ustalenia wysokości wszystkich opłat związanych z dokonywaną czynnością prosimy o kontakt z kancelarią. Wszelkie opłaty z tytułu dokonanej czynności uiszcza się po jej dokonaniu, w kasie kancelarii, gotówką bądź kartą płatniczą.
Istnieje także możliwość uiszczenia opłat przelewem, przed dokonaniem czynności na rachunek bankowy kancelarii, po wcześniejszym ustaleniu szczegółów.
Notariusz bezpłatnie udziela wszelkich niezbędnych informacji w zakresie dokonywanych przez Państwa czynności.